Czy ospa może prowadzić do śmierci?

Kalipoz Prolongatum Parodontax Fluoride opinie

Tak postawione pytanie wywołuje silny lęk u rodziców, których potomstwo najczęściej choruje na ospę wietrzną. Lekarze uspokajają jednak, że śmiertelność osób zarażonych jest znikoma i dotyczy jedynie tych przypadków, gdy mają miejsce powikłania. Maksymalizacja bezpieczeństwa najmłodszych każe jednak pochylić się nad problemem i wskazać na fakty medyczne, które trzeba brać pod uwagę. Wiele wirusów potrafi zaskakiwać osobliwymi konsekwencjami swojego występowania i z ospą bywa podobnie.

Ustaliliśmy już, że zachorować na ospę można w każdym wieku, aczkolwiek najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Istnieje przedział wiekowy, w którym przejście ospy jest najkorzystniejsze, albowiem ryzyko komplikacji jest wówczas najniższe. Generalnie chodzi o maluchy pomiędzy pierwszym a siódmym rokiem życia. Najgorzej infekcję znoszą niemowlaki oraz dorośli – powikłania dotyczą ich nawet dwudziestokrotnie częściej. W tym zestawie mieści się również ryzyko utraty życia, choć podkreślamy, że to najrzadsza opcja.

Nie chodzi o to, by kogokolwiek straszyć, ale po prostu uczulać. Chorób zakaźnych nie wolno traktować lekką ręką, zwłaszcza gdy dotyczą potencjalnie każdego z nas. Mając podstawową wiedzę i nawyki w materii profilaktyki uda nam się uchronić przed najgorszym.