Półpasiec a ospa

Półpasiec a ospa

Wiemy już, że po przebyciu ospy jej komórki pozostają w naszych organizmach na resztę życia. Zwykle nie dają o sobie znać, ale są sytuacje, gdy dzieje się inaczej. Wówczas ten sam wirus, który wcześniej wywoływał ospę skutkuje wystąpieniem półpaśca. Pod pewnymi względami obie przypadłości są podobne. Objawem półpaśca jest również wysypka w formie pęcherzyków. Pojawia się ona w tej części skóry, która powiązana jest z zarażonym zwojem czuciowym.

Czytaj dalej »

O szkodliwości szczepień

O szkodliwości szczepień

Na świecie aktywnie działają ruchy sprzeciwiające się obligatoryjnym szczepieniom dzieci na typowe choroby. Środowiska te podważają czasami ideę szczepień jako takich i forsują tezę, jakoby prowadziły one do poważnych powikłań. Znane są przypadki, gdy podane surowice wywołują schorzenie, któremu miały teoretycznie zapobiegać. Bywa również, że organizm reaguje ujemnie na taki specyfik.

Czytaj dalej »

Wysypka tylko na skórze? Kolejny ospowy mit

Wysypka tylko na skórze? Kolejny ospowy mit

Wszystkie znane światu choroby mają swój charakterystyczny zespół objawów, choć niektóre z nich pozostają w ukryciu bardzo długo, czasami uniemożliwiając diagnostykę i efektywną terapię. Ospa wietrzna na szczęście należy do przypadków, które można dość łatwo stwierdzić i rozpoznać. Typowym symptomem jest pojawienie się skórnej wysypki. Początkowo ma ona kształt niewielkich bąbli wypełnionych klarowną cieczą, która z czasem ulega zmętnieniu.

Czytaj dalej »

Przed ospą nie da się uchronić. Czy na pewno?

Przed ospą nie da się uchronić. Czy na pewno?
Adjupanrix zawiesina wirusowa żółtaczka u noworodka wymaga natychmiastowego leczenia

Traktowanie niektórych chorób jako życiowej konieczności to czasami błędne podejście. Nawet przed zwykłym przeziębieniem można się zabezpieczyć poprzez odpowiedni ubiór czy zażywanie środków wspomagających odporność. Nie inaczej jest z dolegliwościami zakaźnymi, w tym z ospą wietrzną. Osiągnięcia medycyny w tej materii są dość znaczne. Bez problemu można zaaplikować sobie i bliskim szczepionkę, która diametralnie obniża ryzyko wystąpienia ospy. Stuprocentowej gwarancji nie ma, ale gra zdecydowanie jest warta świeczki. Polityka szczepień ochronnych obowiązuje w wielu krajach świata, również nad Wisłą pojawiły się stosowne wytyczne.

Czytaj dalej »