Jak zapobiec ospie?

Wyprzedź meningokoki - serwis dedykowany chorobie meningokokowej Sensodyne Ultraszybka Ulga opinie

Na temat ospy wietrznej powiedziano i napisano bardzo wiele, ale nie wszystkie z dostępnych informacji polegają na prawdzie. Zważywszy na fakt, że z chorobą tą ludzkość boryka się od wielu lat, a rodzice zawsze bardzo przeżywają dolegliwości u swoich dzieci, narodziły się różne stereotypy, z którymi warto zmierzyć się na gruncie rzetelnej wiedzy medycznej. Jedna z powszechnych tez głosi, iż osoba, która dotąd nie chorowała w styczności z ospą nie ma szans – na jej ciele musi pojawić się wysypka. Okazuje się, że wcale nie musi tak być, ponieważ profilaktyka daje szansę uniknąć infekcji nawet wówczas, gdy drobnoustroje już zdążyły przedostać się do organizmu.

Trzeba podkreślić, że inkubacja wirusa trwa średnio od 14 do 16 dni. To dość długi okres, w trakcie którego choroba rozwija się między innymi w węzłach chłonnych oraz jamie nosowo-gardłowej. W ciągu 72 godzin od kontaktu z osobą zarażającą możliwe jest podanie szczepionki ochronnej, która skutkuje powstrzymaniem infekcji u 90 procent pacjentów, którzy ją przyjęli. Statystyka wygląda na tyle optymistycznie, że w razie obaw o zachorowanie możemy śmiało udać się do lekarza. Liczy się oczywiście szybkie działanie.

Podawanie szczepionki jest bardzo istotnym elementem profilaktyki i warto o tym pamiętać. Dzieci warto szczepić systematycznie u progu sezonu zachorowań. W naszym kraju przypada on późną zimą i wczesną wiosną.