O szkodliwości szczepień

ProSzkliwo Wzmacnia Szkliwo http://www.gsk.com.pl/produkty/Alfadiol-025mcg-kapsulki-miekkie.html

Na świecie aktywnie działają ruchy sprzeciwiające się obligatoryjnym szczepieniom dzieci na typowe choroby. Środowiska te podważają czasami ideę szczepień jako takich i forsują tezę, jakoby prowadziły one do poważnych powikłań. Znane są przypadki, gdy podane surowice wywołują schorzenie, któremu miały teoretycznie zapobiegać. Bywa również, że organizm reaguje ujemnie na taki specyfik. Sytuacje takie należą jednak do medycznego marginesu, choć obawy rodziców o zdrowie swoich pociech są w pełni zrozumiałe. Z dorosłymi jest podobnie.

Spory odsetek populacji z ospą wietrzną zmagał się w dzieciństwie. Była już mowa o tym, że fakt ten nie niweluje całkowicie ryzyka infekcji w przyszłości – wbrew obiegowym opiniom. Co mają zrobić ludzie, którzy dawno weszli w wiek dorosły, ale nie pamiętają, by chorowali na ospę? Spokojnie mogą sięgnąć po szczepionkę ochronną. Nauka nie stwierdziła dotąd w związku z nią żadnego zagrożenia, za to ospa przechodzona po 13. roku życia niesie ze sobą dużo wyższe ryzyko powikłań. Dla własnego komfortu i zdrowia lepiej zgłosić się do specjalisty.

Leki profilaktyczne są z roku na rok coraz doskonalsze, nie należy więc przesadzać z obawami. Głosy krytyczne wobec szczepionek należy brać pod uwagę i dyskutować o tym, jak wyeliminować żywe na tym tle wątpliwości.