Półpasiec a ospa

Sensodyne extra fresh opinie Bactroban cena

Wiemy już, że po przebyciu ospy jej komórki pozostają w naszych organizmach na resztę życia. Zwykle nie dają o sobie znać, ale są sytuacje, gdy dzieje się inaczej. Wówczas ten sam wirus, który wcześniej wywoływał ospę skutkuje wystąpieniem półpaśca. Pod pewnymi względami obie przypadłości są podobne. Objawem półpaśca jest również wysypka w formie pęcherzyków. Pojawia się ona w tej części skóry, która powiązana jest z zarażonym zwojem czuciowym. Kolejny objaw to gorączka, miejscowe bóle oraz powiększone węzły chłonne. Uwagę zwraca typowe miejsce występowania wyprysków – zwykle jest to linia pośrodkowa ciała, ciągnąca się od centralnej części czoła aż do spojenia łonowego.

Grupa podwyższonego ryzyka w przypadku półpaśca to głównie osoby po 45. roku życia, ponadto dotknięte spadkiem odporności. Często chorują ludzie zakażeni wirusem HIV. Do najgroźniejszych wariantów należy półpasiec atakujący nerw twarzowy – wymaga obecności uśpionej ospy w gałązkach nerwu trójdzielnego. Objawia się wrzodami na powierzchni rogówki i może skutkować trwałym porażeniem.

Niestety szczepienie pod kątem ospy wietrznej nie chroni przed zachorowaniem na półpasiec. Jego występowanie nie jest wszak częste, a poważne komplikacje – tym bardziej. Ze względu na ścisły związek z ospą wietrzną warto jednak o nim wspomnieć.