Wysypka tylko na skórze? Kolejny ospowy mit

Zinnat granulat

Wszystkie znane światu choroby mają swój charakterystyczny zespół objawów, choć niektóre z nich pozostają w ukryciu bardzo długo, czasami uniemożliwiając diagnostykę i efektywną terapię. Ospa wietrzna na szczęście należy do przypadków, które można dość łatwo stwierdzić i rozpoznać. Typowym symptomem jest pojawienie się skórnej wysypki. Początkowo ma ona kształt niewielkich bąbli wypełnionych klarowną cieczą, która z czasem ulega zmętnieniu. W kolejnym etapie bąble zaczynają pękać, a w ich miejsce pojawiają się strupki. Ważne, by ich nie zdrapywać i możliwie ograniczać kontakt z wodą. Mogą bowiem pozostawić na ciele trwałe, krępujące ślady.

Niesłusznie przyjęto, że wypryski dają o sobie znać jedynie na powierzchni skóry. Jeśli intensywność wykwitów jest znaczna, znaleźć je można również na błonach śluzowych jamy ustnej, narządów płciowych czy odbytu. Zdarzają się nawet na spojówkach i rogówce oka. Niestety specyfika wykwitów na śluzówce jest nieco inna – zamiast w strupki zamieniają się w owrzodzenia i mogą wywoływać ból. Pociesza fakt, iż tak silne pokrycie wypryskami dotyczy tylko części chorych.

Do wysypki dodać trzeba ogólne osłabienie, złe samopoczucie i podwyższoną temperaturę. To kompletny katalog typowych objawów ospy wietrznej.